Klimatyzacja do mieszkania – jak wybrać?

14 maja, 2020

Prawie każdy właściciel domu czy mieszkania w bloku prędzej czy później stawia pytanie – czy potrzebuje klimatyzacji? Gdy tylko zaczyna się gorące lato, ludzie podejmują decyzję o zakupie mobilnego klimatyzatora lub systemu spilt (ścienny lub stacjonarny), aby jakoś uciec od upału i duszności. Wszystkie nowoczesne modele klimatyzatorów do domu mogą rozwiązać palący problem chłodzenia powietrzem w lecie, jednak nie każdy wie, jaki wybrać. Klimatyzacja do mieszkania niestanowi już problemu.

Funkcje klimatyzatorów do mieszkania

Głównym kryterium wyboru klimy do mieszkania jest jego powierzchnia, liczba pokoi, powierzchnia przeszklenia (liczba okien, drzwi balkonowe), dostępność urządzeń wytwarzających ciepło w pomieszczeniach, w których będzie działać klimatyzacja w domu (urządzenia grzewcze, mikrofalówka, piekarnik, kuchenka elektryczna lub gazowa, elektryczna suszarka do ubrań itp.) oraz liczba mieszkańców, ponieważ ludzie również wytwarzają ciepło. Ponadto należy uwzględnić specjalne wymagania dotyczące osób z chorobami górnych dróg oddechowych i małych dzieci.

Jeśli ktoś ma małe mieszkanie lub potrzebuje zamontować klimatyzację w bloku tylko w jednym pomieszczeniu, odpowiedni będzie kompaktowy klimatyzator mobilny. Jego zalety są widoczne gołym okiem: jest niedrogi, nie wymaga skomplikowanej instalacji i konserwacji, jest mobilny, nie zużywa dużej ilości energii elektrycznej i może nie tylko schłodzić powietrze, ale także osuszyć. Mały minus mobilnych klimatyzatorów to poziom hałasu. Biorąc pod uwagę cechy konstrukcyjne tego typu klimatyzatora w domu, ważne jest, aby wiedzieć, że działająca sprężarka będzie hałasować. Dla schłodzenia kilku pomieszczeń warto zastosować klimatyzację w bloku w systemie spilt lub multispilt.

Klimatyzatory do domu i do mieszkania

Systemy klimatyzacji w mieszkaniu spilt to klasyka tego gatunku w świecie klimatyzatorów. Ciche, energooszczędne, kompaktowe, inteligentne urządzenia, które mogą pracować w dzień i w nocy. Biorąc pod uwagę, że systemy podzielone składają się z dwóch bloków – zewnętrznego i wewnętrznego, właściciele mieszkań powinni zrozumieć wszystkie cechy instalacji tego cudu technologii. Jednostka zewnętrzna jest umieszczona na fasadzie budynku, ponieważ zawiera głośny kompresor, a jednostka zewnętrzna jest instalowana w pomieszczeniu. Z reguły tradycyjna jednostka zewnętrzna klimatyzatora w bloku jest montowana na ścianie. Jest sterowany za pomocą pilota, a jego obudowa może wyglądać jak przedmiot sztuki współczesnej. Instalacja systemów podzielonych jest złożonym procesem, który wymaga pewnej wiedzy i umiejętności, dlatego montaż lepiej powierzyć specjalistom, aby uniknąć awarii sprzętu.

Klimatyzacja do domu z wieloma pomieszczeniami

Systemy podziału są droższą opcją, ale docenią ją ci, którzy chcą oszczędzać na rachunkach za energię, nie rezygnując z własnego komfortu. System split, czyli do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć tylko jedną jednostkę wewnętrzną. Taka klimatyzacja w mieszkaniu nie tylko chłodzi, ale także ogrzewa pomieszczenie. Natomiast w przypadku systemu multi-split do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych i klimatyzacja w domu zapewni ogrzewanie i chłodzenie we wszystkich pomieszczeniach. Właściciele domów wielopokojowych docenią systemy wielopoziomowe – klimatyzatory, składające się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku wewnętrznych.Takie wyposażenie pozwala na ustanowienie wysokiej jakości klimatyzacji w kilku pokojach jednocześnie, podczas gdy w każdym pomieszczeniu można ustawić własną temperaturę i tryb pracy.

Klimatyzacja do mieszkania w bloku

Klimatyzacja w mieszkaniu
Klimatyzacja w mieszkaniu

W zależności od projektu domowe klimatyzatory można podzielić na dwa typy: monoblok i systemy split. Klimatyzatory monoblokowe obejmują dwa typy urządzeń: jednostki okienne i mobilne. Klimatyzatory okienne są to urządzenia monoblokowe najczęściej montowane w otworze okiennym, czasem w otworze w ścianie. Wybór klimatyzatora do mieszkania w bloku następuje według powierzchni pokoi. Trzeba kierować się prostą formułą: 1 metr kwadratowy = 0,1 kW wydajności klimatyzacji (nie mylić ze zużyciem energii).

Klimatyzacja do mieszkania 40m2:

40 m2 klimatyzacji m moc na zimno 4,0 kW

Klimatyzacja do mieszkania 50m2:

50 m2 klimatyzacji m moc na zimno 5,0 kW

Jeśli okna wychodzą na stronę południową lub południowo-zachodnią, należy dodać 30% do otrzymanej mocy. Producenci wykonują w tym zakresie klimatyzatory o mocy 3,5 kw. Układ podziału zaleca się stosować do pomieszczeń o powierzchni większej niż 35 m2. Wytwarzają do 4,0 kW przy szczytowej mocy.

Na rynku dostępne są stacjonarne i ścienne klimatyzatory do mieszkania w takich parametrach:

  • 2,1/2,5 kw na 10-15m2
  • 3,0/3,5 kw na 15-20m2
  • 4,0 kw na 20-25m2
  • 4,7 kw na 25-30m2.

Wykorzystuje się najczęściej klimatyzatory ścienne split, wyposażone w wiele dodatkowych funkcji zapewniając komfortowe użytkowanie. Dostępne są również klimatyzatory podłogowo-sufitowe charakteryzujące się szerokim zakresem wydajności.

Jeśli chcesz żebyśmy o czymś napisali, poinformuj nas o tym korzystając z formularza kontaktowego 🙂