Co to jest wentylacja hybrydowa?

24 września, 2020

Co to jest wentylacja hybrydowa?

Wentylacja hybrydowa jest innowacyjnym rozwiązaniem dla domów i mieszkań. Działanie wentylacji hybrydowej opiera się na połączeniu działania wentylacji mechanicznej i naturalnej. Wówczas instalacja działa naprzemiennie a obydwa systemy wzajemnie się uzupełniają. Jeżeli zastanawiasz się czy warto zamontować wentylację hybrydową pomyśl czy chcesz zapewnić sobie intensywną wymianę powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii elektrycznej. 

Na czym polega wentylacja hybrydowa?

Wentylacja hybrydowa wykorzystuje naturalny przepływ powietrza zawsze wtedy, kiedy jest to możliwe, a warunki ku temu sprzyjają. Jeżeli natomiast naturalna wymiana powietrza nie jest wystarczająca do zachowania optymalnych warunków w pomieszczeniu wówczas zaczyna działać wentylacja mechaniczna. Wentylacja mechaniczna może wspomagać lub całkowicie zastępować naturalną wentylację.

Montaż wentylacji hybrydowej

Montaż wentylacji hybrydowej jest stosunkowo prosty i możliwy do wdrożenia nawet wówczas, gdy budynek jest ciągle używany. W celu zamontowania wentylacji hybrydowej wykorzystuje się kanały wywiewne i nawiewniki wykorzystywane przy montażu wentylacji naturalnej a także nasady hybrydowe. Szczególnie istotny jest fakt, że przy montażu wentylacji hybrydowej w domach wielorodzinnych możemy wybrać które mieszkania i pomieszczenia mają zostać wentylowane a które nie. Taka możliwość jest szczególnie istotna wtedy, gdy w innych pomieszczeniach czy mieszkaniach chcemy zastosować inne rozwiązanie lub wentylację montowano tam już w przeszłości.