Klimatyzacja do biura- czyli na co zwrócić uwagę podczas zakupu

23 czerwca, 2020

Letnie upały szczególnie dają się we znaki pracownikom biurowym. Zamknięte przestrzenie, potrafią dwukrotnie spotęgować temperaturę panującą na zewnątrz. Pracodawcy dokładają wszelkich starań, by warunki pracy były jak najbardziej komfortowe, dlatego klimatyzacja do biura stała się standardem. Wyposażają pomieszczenia w klimatyzatory, które znacznie ułatwiają walkę z wysokimi temperaturami. Oprócz tego odpowiednio klimatyzowane pomieszczenie poprawia samopoczucie i zwiększa motywację do pracy. Jak zatem wybrać najlepszy klimatyzator do biura i na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Klimatyzacja do biura- czyli na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Klimatyzacja biurowa to udogodnienie szczególnie pożądane latem, kiedy wysokie temperatury utrudniają efektywną pracę. Wybór klimatyzatora, wbrew pozorom nie jest taki oczywisty. Na szczęście, rynek oferuje szeroki ich zakres, dzięki czemu każdy powinien znaleźć klimatyzator odpowiadający potrzebom i wymaganiom przestrzeni, w której będzie zamontowany. Jest jednak kilka aspektów, które powinniśmy wziąć pod uwagę przez zakupem. Nieodpowiednio dobrane urządzenie, nie będzie wstanie spełniać swojej roli. Oznacza to, że nie będzie wydajne, a koszty jego eksploatacji wzrosną. Jaki klimatyzator do biura będzie odpowiedni?. Pierwszym krokiem na drodze do zakupu idealnego urządzenia jest sprecyzowanie potrzeb. Jasno określmy takie kwestie jak:

  • metraż pomieszczenie, w którym urządzenie ma pracować
  • rozstaw okien
  • kształt pomieszczeń
  • miejsce, w którym klimatyzator zostanie zamontowany
  • liczba pracowników, którzy będą przebywać jednocześnie w danym pomieszczeniu
  • nasłonecznienie pomieszczenia

Warto także zwrócić uwagę, na ilość sprzętów RTV i AGD jakimi dysponujemy w biurze. Wytwarzają one ciepło podczas pracy, co oznacza, że im więcej ich jest, tym większą moc powinna mieć klimatyzacja biurowa. Pamiętajmy, inne urządzenie sprawdzi się w przestrzeni typu- open space, a inne w zamkniętych, oddzielonych drzwiami pokojach.

Jaki klimatyzator do biura sprawdzi się najlepiej?

Kluczowym parametrem podczas wyboru urządzenia jest jego moc. Od tego zależy czy klimatyzacja do biura, będzie wstanie efektywnie ochładzać dane pomieszczenie, przy jednocześnie niskich kosztach eksploatacji.  Zwykle na urządzeniach są zalecenia producenta, do których powinniśmy się zastosować. Klimatyzatory biurowe zwykle mają moc od 2,5 kW do 10 kW, ale można także znaleźć sprzęt o większej mocy.  Te o mocy 10 kW i wyżej, zalecane są do pomieszczeń od 90 metrów kwadratowych. Pamiętajmy, jeśli zakupimy urządzenie o mniejszej mocy, niż zaleca to producent, nie tylko obniżymy jego wydajność, ale także zwiększymy koszty eksploatacji. Nieodpowiednim jest też zakup klimatyzacji do biura, o większej mocy, niż jest to zalecone w opisie. Urządzenie, będzie generowało wtedy większe koszty, a więcej zapłacimy również za jego parametry.

Klimatyzacja biurowa i jej rodzaje

Klimatyzacja do biura to temat wielowątkowy. Wiele osób zadaje sobie pytanie: jaki klimatyzator do biura spełni nasze oczekiwania?. Otóż, klimatyzacja biurowa dzieli się na kilka rodzajów, w zależności od warunków w jakich będzie wykorzystywana. Zwykle wybierane są następujące rodzaje urządzeń:

  • klimatyzatory typu split- gwarantują nam skuteczność, a także niezwykle cichy tryb pracy. Nie zajmują dużo miejsca, a można zamontować je na suficie, pod stropem czy przy podłodze. Oferują także coraz szeroki wybór dostępnych designów.
  • klimatyzatory typu multisplit- możemy je wykorzystać, by schładzać kilka pomieszczeń naraz. Składa się on z jednej jednostki zewnętrznej, do której podłączana jest reszta urządzeń. Warto wiedzieć, że każdą przyłączoną jednostką możemy sterować indywidualnie.
  • klimatyzatory przenośnie- to rzadko wykorzystywany model w pomieszczeniach biurowych. Ich zaletą jest mobilność oraz to, że nie wymagają montażu. Niestety ich system pracy jest dość głośny.

Jeśli chcesz żebyśmy o czymś napisali, poinformuj nas o tym korzystając z formularza kontaktowego ?