Klimatyzacja multi split

8 grudnia, 2020

Klimatyzacja multi split – czym jest?

Klimatyzacja multi split jest alternatywą dla standardowego centralnego systemu klimatyzacji. Zaleca się ją szczególnie wtedy, kiedy nie można wykonać kanałowej instalacji w pomieszczeniu, które jest klimatyzowane. Klimatyzację multi split stosuje się najczęściej w większych domach/mieszkaniach albo biurach, gdzie chce się klimatyzować jednocześnie kilka pomieszczeń w sposób niezależny od siebie.

Klimatyzacja multi split – działanie

Klimatyzacja multisplit umożliwia połączenie nawet kilkudziesięciu wewnętrznych jednostek do 1 zewnętrznej. Dzięki regulacji wydajności zewnętrznej jednostki przez zmienianie prędkości silnika sprężarki, urządzenie to jest elastyczne w działaniu. Klimatyzacja działa w ten sposób, że schładza pomieszczenie tylko wtedy, kiedy tego się wymaga poprzez ustawienie w programowaniu konkretnych dni i godzin.

Klimatyzacja multi split – system

Klimatyzację multi split instaluje się na równoległym połączeniu parowników ze skraplaczem. Dodatkowo rozprężny zawór odpowiada za dostosowanie danej ilości chłodniczego czynnika adekwatnie do cieplnego obciążenia wskazanej jednostki. Natomiast obsługiwana większa ilość wewnętrznych jednostek wiąże się już z nieco większymi parametrami zewnętrznej jednostki. To rozwiązanie jest korzystniejsze, ponieważ na elewacji ma się wyłącznie jedno urządzenie.

Klimatyzacja multi split czy split?

Klimatyzacja typu split zbudowana jest z dwóch osobnych elementów. Jeden jest wewnętrzny tzw. parownik, a drugi zewnętrzny- skraplacz. Obecnie jest to najczęściej wybierane rozwiązanie. Cechuje się cichą pracą oraz dużą wydajnością.

Klimatyzacja multi split to jedna jednostka zewnętrzna do której podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych. Rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku kilku pomieszczeń. System ma możliwość regulacji temperatury w każdej jednostce wewnętrznej. W praktyce oznacza to, że nie musimy mieć takiej samej temperatury w łazience i w pokoju dla gości.

Klimatyzacja multi split zalety

Do niewątpliwych zalet tego typu klimatyzacji można zaliczyć fakt, iż wewnątrz budynku występuje wiele jednostek, a na zewnątrz pozostaje jeden agregat. Takie rozwiązanie korzystnie wpływa na estetykę obiektu. System multi split znajdzie zastosowanie w dużych budynkach użyteczności publicznej ze względu na wysoką wydajność. Maksymalnie można podłączyć 9 jednostek wewnętrznych.