Montaż klimatyzacji w mieszkaniu – co warto wiedzieć? 

5 lipca, 2021

Budując dom od podstawy możemy zdecydować, w jaką stronę będą wychodzić okna sypialni i salonu. Niestety będąc mieszkańcem bloku, jesteśmy skazani na łaskę architektów. Polska nie należy do krajów tropikalnych, mimo to latem wpadające słońce potrafi nam przysporzyć nie lada problemów. Słońce wpadające przez szyby do naszego salonu potrafi podgrzać atmosferę, a wentylator nie jest już tak wydajny. W takim przypadku należy pomyśleć o zainstalowaniu klimatyzacji w mieszkaniu.

Od czego zacząć?

 

Pierwszym krokiem zanim kupimy klimatyzator i go zamontujemy, konieczne jest uzyskanie zgody spółdzielni mieszkaniowej, lub właściciela budynku. Wszelki próby samodzielnego montażu urządzenia bez zgód może skutkować szybkim obowiązkiem demontażu klimatyzatora ze ściany budynku. Całe szczęście bardzo rzadko zarządcy budynków odmawiają instalacji klimatyzacji.

 

Aspekty techniczne przy montażu klimatyzacji w mieszkaniu?

  • Przyjmujemy że na każde 2m kwadratowe potrzebujemy około 100W-120W mocy chłodniczej, czyli do pokoju 20m2 potrzebujemy urządzenia o mocy 2000-2400W
  • Warto pamiętać o doprowadzeniu zasilania 230V do jednostki agregatu.
  • Warto również przemyśleć doprowadzenie skropliny z jednostki wewnętrznej – najlepiej to zrobić bezpośrednio do kanalizacji lub do rynny.

 

Co warto wiedzieć o współczesnej klimatyzacji?

 

Współczesne klimatyzacje są bardzo oszczędne, a przy tym posiadają również funkcję grzania, co jest bardzo przydatne w okresie przejściowym. Mało kto wie że w trybie grzania klimatyzator zamienia się w pompę ciepła, której sprawność przewyższa 300%.

 

Planujesz założenie klimatyzacji? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, załatwimy wszystkie formalności oraz podpowiem na co zwrócić uwagę oraz jaki klimatyzator wybrać.