Pompy powietrza Białystok

pompy powietrzne białystok
pompy powietrzne białystok
22 czerwca, 2022

Istnieje wiele metod ogrzewania mieszkania, które są mniej lub bardziej ekonomiczne. Aktualna sytuacja na rynku nie napawa jednak optymizmem, a drastyczny wzrost cen energii i paliw motywuje do poszukiwania korzystniejszych rozwiązań. Zaliczają się do nich pompy ciepła, dzięki którym obniżysz rachunki za ogrzewanie i będziesz czerpał darmową energię z powietrza atmosferycznego. Zobacz, na czym to polega i co warto wiedzieć o pompie powietrza, zanim zdecydujesz się na montaż.

Pompa ciepła na powietrze – co to jest?

Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą powietrznej pompy ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie, które można spotkać zarówno w starszym budownictwie, jak i nowoczesnych projektach domów energooszczędnych. Urządzenie wykorzystuje powietrze atmosferyczne pobrane z zewnątrz budynku, a następnie przekształca je w energię cieplną. Jest ona rozprowadzana po pomieszczeniach za pośrednictwem instalacji grzewczych, co oznacza możliwość całkowitego uniezależnienia się od cen paliw stałych. Pompy ciepła na powietrze mogą być również wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej, co generuje jeszcze większe oszczędności. Wszystko zależy jednak od tego, jaki rodzaj urządzenia wybierzesz i jakie są Twoje oczekiwania.

Pompy powietrza – rodzaje

Zasada działania pompy ciepła jest bardzo prosta. Cały proces polega na pozyskaniu powietrza z zewnątrz i przepuszczenia go przed urządzenie, w którym znajduje się czynnik chłodniczy. Ogrzane powietrze zostaje następnie rozprowadzone po instalacji, ogrzewając pomieszczenia do wybranej temperatury. Jeżeli planujesz montaż pompy ciepła na powietrze w Białymstoku, najpierw powinieneś poznać dostępne rozwiązania. Wyróżnia się dwa rodzaje urządzeń:

  • Pompa powietrza split – składa się z dwóch modułów, które umieszcza się wewnątrz i na zewnątrz budynku. Są one połączone ze sobą przewodami, tworząc obieg, którym jest transportowane ciepłe powietrze.
  • Powietrzna pompa ciepła monoblok – system złożony jest tylko z jednego modułu zainstalowanego na zewnątrz. Podłącza się go do centrali grzewczej, której zadaniem jest rozprowadzanie ciepła.

W przypadku niewielkich domów rekomendujemy montaż powietrznej pompy ciepła miniblok, aby ograniczyć miejsce. Jeżeli zależy Ci na maksymalnej wydajności i możliwości ogrzania nawet dużej powierzchni użytkowej, warto zastanowić się nad zakupem pompy ciepła typu split.

Pompa ciepła – jaką wybrać?

Wybór konkretnego rozwiązania powinien być podyktowany parametrami budynku oraz jego zapotrzebowaniem energetycznym. Warto wspomnieć, że powietrzne pompy ciepła nie są przeznaczone jedynie do montażu w nowo powstających obiektach, zaprojektowanych zgodnie z zasadami energooszczędności. Nasza firma z powodzeniem realizuje inwestycje instalacji pomp ciepła w Białymstoku nawet w przypadku domów wykonanych w starym budownictwie. Montaż nie wymaga przeprowadzenia skomplikowanych prac remontowych i ogranicza się jedynie do przyłączenia urządzeń do instalacji grzewczej. Ważne jest jednak wygospodarowanie odpowiedniego miejsca, aby pompa powietrza była łatwo dostępna, co umożliwi bezproblemowe dokonywanie przeglądów technicznych.

Montaż powietrznej pompy ciepła w Białymstoku – koszt

Koszty inwestycji zależą od rodzaju urządzenia oraz jego parametrów. Jeżeli jesteś zainteresowany montażem pompy powietrza w Białymstoku, nasi specjaliści dokonają indywidualnej wyceny i za planują projekt realizacji przedsięwzięcia. Pomożemy Ci też w doborze najkorzystniejszego rozwiązania, które sprawdzi się w przypadku Twojego domu i skutecznie obniży rachunki za ogrzewanie.