Rekuperacja czy pompa ciepła?
Domy energooszczędne są projektowane tak, aby generowały jak najmniejsze straty energii i ciepła. Żeby to osiągnąć montuje się w nich szczelne okna i drzwi oraz dąży do jak największej izolacji bryły budynku. W przypadku takich obiektów należy zadbać o właściwą wentylację przy jednoczesnym zastosowaniu wydajnych i ekologicznych metod grzewczych. Do polecanych rozwiązań zalicza się rekuperacja i pompa ciepła, ale która technologia sprawdzi się lepiej? Wyjaśniamy!
Rekuperacja a pompa ciepła
Standardowe systemy grzewcze i wentylacyjne nie sprawdzą się w budownictwie energooszczędnym. Znalezienie odpowiedniego rozwiązanie nie powinno jednak stanowić problemu, gdyż na rynku znajdziesz technologie, które zapewniają doskonałe parametry pracy, przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii. Jednym z nich są powietrzne pompy ciepła wykorzystywane jako instalacje grzewcze. Ich działanie polega na pobieraniu energii cieplnej z powietrza pochodzącego z zewnątrz budynku i rozprowadzania go po wewnętrznych pomieszczeniach. Gwarantuje to utrzymanie stabilnej temperatury i zapewnia dostęp do ciepłej wody bez konieczności stosowania standardowych metod grzewczych na paliwa stałe.
Rekuperacja jest natomiast nowoczesną metodą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Działa na podobnej zasadzie, co powietrzna pompa, ale jej głównym zadaniem jest wymiana zużytego powietrza na świeże. Rekuperacja może być także wykorzystywana do utrzymywania stabilnej temperatury w pomieszczeniach ze względu na funkcję regulacji poziomu ciepła powietrza wprowadzanego do domu.
Rekuperacja i pompa ciepła
Wielu inwestorów, którzy stoją przed wyborem metody ogrzewania do nowo powstającego domu, ma dylemat, na co się zdecydować – pompę ciepła czy rekuperację. Najlepsze efekty osiągniesz, wykorzystując dwa systemy jednocześnie, gdyż technologie te świetnie się uzupełniają. W niektórych przypadkach rekuperacja nie będzie w stanie całkowicie zastąpić tradycyjnej instalacji grzewczej, szczególnie do ogrzania dużych powierzchni. Do domów o dużej kubaturze i sporym zapotrzebowaniu energetycznym poleca się montaż pompy ciepła i rekuperacji, co zapewni domownikom odpowiedni komfort termiczny i zadba o zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach.
Dlaczego warto się zdecydować na połączenie pompy ciepła i rekuperacji?
- Maksymalne obniżenie rachunków za prąd i ogrzewanie,
- Całoroczny dostęp do świeżego powietrza bez konieczności wietrzenia mieszkania, co ogranicza straty ciepła;
- Rekuperacja podnosi wydajność pompy ciepła i ogranicza zużycie prądu;
- Obniżenie emisyjności budynku;
- Całkowite uniezależnienie się od rosnących cen paliw grzewczych.
Powietrzna pompa ciepła i rekuperacja to doskonały duet, jeżeli zależy Ci na tym, aby Twój dom był ekologiczny i energooszczędny. Połączenie tych dwóch technologii przełoży się też na komfort domowników i pozwoli im się cieszyć czystym powietrzem wolnym od alergenów.
Koszt montażu rekuperacji i pompy ciepła w Białymstoku
Koszt realizacji przedsięwzięcia zależy od wielu czynników i jest ustalany indywidualnie z inwestorem. Decydując się na montaż powietrznej pompy ciepła i rekuperacji w Białymstoku możesz jednak liczyć na korzystniejsze warunki cenowe, zwłaszcza jeżeli dostawcą będzie ta sama firma. Ponadto inwestując w odnawialne źródła energii, jesteś upoważniony do skorzystania z rządowych programów oferujących dofinansowania na zakup energooszczędnych technologii grzewczych.