Rekuperacje Białystok
Rosnące ceny energii i paliw wymuszają poszukiwania alternatywnych rozwiązań, które pozwolą obniżyć rachunki za utrzymanie domu. Coraz więcej osób decyduje się więc na termomodernizację budynku i montaż energooszczędnych systemów ogrzewania i wymiany powietrza. Dużą popularnością, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, cieszy się rekuperacja. Co to jest i kiedy warto się na nią zdecydować? Odpowiadamy!
Rekuperacja – co to jest?
Jeszcze do niedawna standardem było wykorzystywanie wentylacji grawitacyjnej w celu zapewnienia właściwej cyrkulacji powietrza. Jej działanie polega na odprowadzaniu zanieczyszczeń przez system kominowy, który wytwarza ciąg. Obecnie coraz bardziej powszechne stają się rekuperatory, których zadaniem jest wymiana zużytego powietrza na czyste wraz z odzyskiwaniem ciepła. Rekuperacja jest więc nie tylko wykorzystywana w celu zapewnienia właściwej wentylacji w pomieszczeniach, ale wspiera też ogrzewanie, co prowadzi do zmniejszenia kosztów utrzymania budynku.
Rekuperacja – jak działa?
Wbrew pozorom zasada działania rekuperacji wcale nie jest skomplikowana, gdyż za wszystkie najważniejsze procesy odpowiada jedno urządzenie. Większość najistotniejszych procesów odbywa się w rekuperatorze, który zbudowany jest z czterech kanałów. Służą one do pobierania świeżego powietrza z zewnątrz budynku, które następnie jest przetwarzane w wymienniku. Oddzielnymi przewodami jest natomiast odprowadzane zużyte, brudne powietrze, z którego odzyskiwane jest ciepło. Efektem rekuperacji jest zdrowy mikroklimat panujący w mieszkaniu oraz właściwa wentylacja pomieszczeń bez konieczności otwierania okien.
Rekuperacja i wentylacja – kiedy warto?
Wiesz już, czym jest rekuperacja i wentylacja grawitacyjna oraz na czym polegają różnice. Czy jednak wymiennik ciepła sprawdzi się w przypadku każdego budynku? Z naszego doświadczenia widzimy, że na montaż rekuperacji w Białymstoku najczęściej decydują się inwestorzy dla nowo powstających budynków. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania i budowania domu, aby uwzględnić w nim instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Rozwiązanie staje się obecnie standardem w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym, o dobrze izolowanej konstrukcji, zapobiegającej stratom energii.
Rekuperacja i wentylacja mechaniczna może zostać zamontowana również w wybudowanych już obiektach, ale wówczas trzeba się liczyć z koniecznością przeprowadzenia niezbędnych prac remontowych. Warto jednak pamiętać, że rekuperacja to inwestycja, dzięki której w przyszłości zaoszczędzisz na kosztach ogrzewania. Jakich jeszcze korzyści możesz oczekiwać?
- Brak przeciągów,
- świeże powietrze wolne od alergenów i zanieczyszczeń,
- zdrowy mikroklimat w mieszkaniu,
- właściwa wentylacja bez konieczności otwierania okien,
- brak wilgoci w mieszkaniu,
- szybkie usuwanie zapachów.
Montaż rekuperacji daje Ci też możliwość pełnej kontroli nad systemem. Sam decydujesz o ilości wymienianego powietrza lub możesz całkowicie polegać na czujnikach, które automatycznie sterują rekuperatorem, dobierając najlepsze parametry pracy.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w Białymstoku – koszt
Cena realizacji inwestycji zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia domu czy rodzaj rekuperatora. Jeżeli planujesz montaż rekuperacji i wentylacji w Białymstoku, nasi specjaliści przygotują indywidualny projekt i dokonają wyceny na podstawie dostarczonych przez Ciebie informacji.