Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
1 lipca, 2022

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna coraz częściej jest zastępowana nowoczesnymi systemami wymiany powietrza. Dotyczy to w szczególności domów tworzonych zgodnie z zasadami energooszczędności, w których wykorzystuje się rozwiązania, mające na celu poprawę termoizolacji budynku. W takich przypadkach jedynym słusznym wyborem może się okazać wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Na czym to polega i czy się opłaca? Wyjaśniamy!

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – co to jest?

We współczesnym budownictwie dąży się do ograniczenia strat ciepła z wnętrza budynku, aby obniżyć zużycie energii. W tym celu montuje się szczelne okna i drzwi, co praktycznie wyklucza zasadność istnienia standardowej wentylacji grawitacyjnej. Ze względu na skuteczną termoizolację bryły budynku, taki system nie spełni należycie swojej funkcji, dlatego w energooszczędnych domach zaleca się montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jej działanie polega na usuwaniu zużytego powietrza z budynku i dostarczanie do pomieszczeń świeżego, pochodzącego z zewnątrz. Służy do tego rekuperator, którego zadaniem jest ogrzanie wprowadzanego powietrza, dzięki czemu w domu zawsze panuje stabilna temperatura, niezależnie od pory roku czy warunków pogodowych.

Wentylacja z odzyskiem ciepła – dlaczego warto?

Każdy budynek powinien być wyposażony w sprawną wentylację, która będzie w stanie skutecznie usuwać zanieczyszczone powietrze. Jest to wymagane przez normy budowlane, które jednak nie narzucają inwestorom, jaki rodzaj systemu należy wykonać. Jeżeli więc jesteś na etapie budowy domu i zastanawiasz się nad wyborem najlepszego rozwiązania, powinieneś rozważyć wentylację z odzyskiem ciepła. Dlaczego warto się na to zdecydować?

  • Nie musisz otwierać okien i wychładzać mieszkania, żeby wpuścić do niego świeże powietrze;
  • Urządzenia do wentylacji mechanicznej są wyposażone w specjalne filtry, które oczyszczają powietrze z kurzu, pyłów, bakterii, alergenów i nieprzyjemnych zapachów;
  • Ograniczenie strat ciepła z wnętrza budynku oznacza niższe rachunki za ogrzewanie;
  • Nowoczesne systemy do wentylacji z odzyskiem ciepła mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak jonizacja;
  • Nie musisz się obawiać o zaparowane okna i nadmierną wilgoć w pomieszczaniach, która sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów;
  • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła charakteryzuje się cichą pracą i jest praktycznie bezobsługowa, a większość procesów odbywa się automatycznie.

Jeszcze jedną zaletą jest to, że mając w domu wentylację mechaniczną z rekuperacją, nie musisz wcale otwierać okien, żeby przewietrzyć mieszkanie. W zimie rozwiązuje to problem z wychładzaniem pomieszczeń, a w lecie zapobiega wizytom uciążliwych much, komarów i innych owadów.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – czy się opłaca?

Korzyści zdrowotne, wynikające z posiadania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła są niepodważalne. Inwestycja jest też opłacalna z finansowego punktu widzenia, gdyż pozwoli Ci znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania mieszkania. Jeżeli natomiast chodzi o koszt montażu rekuperacji w Białymstoku, zależy on przede wszystkim od specyfiki opracowanego projektu, parametrów i standardu budynku oraz ceny urządzeń wentylacyjnych.

Znacznie łatwiej jest również wykonać instalację w nowo powstającym obiekcie niż przeprowadzać termomodernizację starszego domu, gdyż może to wymagać kompleksowego remontu, co podniesie koszt realizacji całego przedsięwzięcia.